Leczenie estetyczne pacjentki z wadą rozszczepową

Pacjentka z wrodzoną wadą rozszczepowi wargi wyrostka i podniebienia. Po leczeniu ortodontycznym i chirurgicznym trafiła do protetyka w celu odbudowy estetycznej.
W pierwszym etapie leczenia wykonano wybielanie zębów w łuku dolnym.

Mała ekspozycja zębów górnych w uśmiechu była głównym powodem niezadowolenia pacjentki
Pantomogram: 53 przetrwały mleczny kieł, 17, 24 braki zębów zaopatrzone implantami

W kolejnym kroku po ekstrakcji 53 i natychmiastowym wszczepieniu implantu w poz. 13 założono koronę tymczasową. W tej sytuacji obciążenie implantu było po 4 miesiącach czasu gojenia.

Nawoskowanie przygotowane dla pacjentki jako wizualizacja projektu leczenia i mock up założony do jamy ustnej.

Po akceptacji projektu przez pacjentkę – szlifowanie do licówek ceramicznych, minimalnie inwazyjnie, przez mock up.

Wycisk precyzyjny z blokowaniem transferu na sztywno masą akrylową oraz tymczasowe uzupełnienie wykonane za pomocą formy silikonowej z modelu z woskowaniem. Na tym etapie pacjentka może zobaczyć z dużym prawdopodobieństwem wygląd pracy ostatecznej, a jednocześnie zmiany wcześniej ustalonego kształtu i koloru są jeszcze możliwe.

Uzupełnienia ceramiczne przygotowane dla pacjentki i zacementowane w jamie ustnej.

Zdjęcia wykonane kilka dni po oddaniu uzupełnień, brodawki międzyzębowe mają szansę wrosnąć i stworzyć przestrzeń biologiczną. Okluzja widziana z obu stron nie jest idealna, ale w przypadku tak rozległych wad i skomplikowanego leczenia, zachowanie stref podparcia i wzajemnych kontaktów jest kluczowe. Idealnie zaguzkowanie schodzi wtedy na dalszy plan.

Zdecydowana zmiana ekspozycji zębów górnych w uśmiech